3 min.
Editorial Investieren in der Slowakei
Rozhovory o peniazoch sú pre mnohých ľudí nepríjemné, čo je dôvod, prečo sa nikdy neodhodlajú k tomu, aby od nadriadeného žiadali zvýšenie platu. Pravdou však je, že stretnutie a jednanie o výške vášho príjmu nemusí byť zážitkom, na ktorý budete chcieť okamžite zabudnúť. Stačí len vedieť, ako na to.
Čas, kedy sa rozhodnete jednať o zvýšení platu, je kľúčový. Najideálnejšie obdobie je po nejakom pracovnom úspechu, na ktorom môžete svoju žiadosť zakladať. Okrem toho myslite aj na ekonomickú situáciu firmy alebo spoločnosti. Ak za nadriadeným prídete so žiadosťou o navýšenie príjmu v čase, keď sa u vás prepúšťa napríklad z dôvodu šetrenia, s veľkou pravdepodobnosťou nepochodíte dobre.
Keď sa so svojím šéfom stretnete, hneď na začiatku mu povedzte, o čom sa chcete rozprávať. Môžete mu to oznámiť aj vtedy, keď si s ním budete stretnutie len dohadovať. Uistíte sa tým, že nebude prekvapený, celú vec si nechá preležať v hlave a príde s návrhmi, ktoré budú vyhovovať obom stranám.
Žiadosť o vyšší plat podporte svojimi úspechmi a prínosmi pre firmu. Ukážte šéfovi, že firmu posúvate skutočne ďalej, prinášate jej nových klientov alebo jej pomáhate dosahovať potrebné ciele. Najlepšie urobíte, keď tieto úspechy podložíte aj nejakými štatistikami alebo výsledkami, vďaka ktorým si bude môcť nadriadený overiť to, čo hovoríte.
V prípade, že by bola vaša práca ťažko merateľná, odprezentujte pred šéfom spätnú väzbu od klientov alebo ďalších členov tímu. Využite všetko, čo hrá vo váš prospech.
Pamätajte však na to, že vaše úspechy a prínosy by mali byť viditeľné počas celého roka, nie iba v období tesne pred vyjednávaním o plate.
Pri argumentovaní o tom, prečo by vám mal zamestnávateľ zvýšiť plat, môže dôjsť k situácii, kedy mu budete chcieť „zahrať na city”. Tomuto sa v konverzácii o plate oblúkom vyhnite. To isté platí o vyhrážaní sa, využívaní expresívnych slov a kričaní. Nie je to profesionálne a namiesto zvýšenia platu sa môže stať, že prídete o prácu.
So šéfom sa rozprávajte vždy v pokoji. Vopred si premyslite, čo mu chcete povedať a ako budete reagovať na otázky, ktoré by sa vás mohol opýtať.
Ak chcete, aby jednanie o zvýšení platu dopadlo podľa vašich predstáv, musíte mať jasnú predstavu o tom, čo od zamestnávateľa požadujete. Odpoveď „zvýšenie platu” nestačí. O koľko by ste chceli plat zvýšiť? Sú peniaze jedinou alternatívou? Nebudú pre vás bonusy alebo nejaké benefity rovnako výhodné?
Ideálne je, keď si pripravíte aspoň dve sumy. Prvá bude maximálna, ktorú by ste od zamestnávateľa za svoju prácu mohli požadovať. Na stanovenie tejto sumy si môžete prezrieť dostupné štatistiky a informácie o rovnakej alebo podobnej pozícii, ktorú vykonávate. Druhá suma bude kompromisná, čiže nižšia, a mala by vyhovovať obom stranám. Šéfovi ju však predostrite až vtedy, keď odmietne prvú.
Reálne zvýšenie mzdy, ktoré zamestnávateľ často odsúhlasí, sa pohybuje od 5 do 10 % z hrubej mzdy.
Buďte pripravení na to, že šéf bude chcieť vyjednávať. Majte preto pripravené dobré námietky a argumenty. Základom je mať v mysli alebo na papieri fakty o vašich úspechoch, ktoré môžete použiť.
Vyjednávanie so šéfom sa môže zdať ako prekročenie určitých hraníc, no v otázke vášho platu je kľúčové. Nebojte sa nadriadenému oponovať. Nepovedzte áno hneď na prvú ponuku, ktorú vám poskytne. Je možné, že ak s ním budete komunikovať ďalej, konečná suma bude oveľa vyššia.
Pri jednaní však buďte otvorení a skúste sa vcítiť aj do pozície zamestnávateľa. Ak vám nemôže pridať z dôvodu zlej ekonomickej situácie, porozmýšľajte nad alternatívami. Šéf vám môže poskytnúť napríklad častejší home office, príspevky na dopravu alebo kurzy, vďaka ktorým sa môžete zlepšiť alebo si doplniť vzdelanie.
Keď chcete byť vo vyjednávaní úspešní, mali by ste si dávať pozor na niekoľko najčastejších chýb, ktoré mnohí zamestnanci robia. Sú to:
Rozhovory o zvýšení platu nepatria medzi tie najobľúbenejšie, no netreba sa im vyhýbať. Platí to najmä vtedy, keď viete, že si za svoju prácu zaslúžite dostať viac. Využite naše tipy, naplánujte si stretnutie so šéfom a porozprávajte sa o vašich mzdových možnostiach. Uvidíte, pôjde to ľahšie, ako ste si mysleli.