Ako požiadať o zvýšenie platu?

Date
15.02.2023
Read time

3 min.

Author

Editorial Invest in Slovakia

Rozhovory o peniazoch sú pre mnohých ľudí nepríjemné, čo je dôvod, prečo sa nikdy neodhodlajú k tomu, aby od nadriadeného žiadali zvýšenie platu. Pravdou však je, že stretnutie a jednanie o výške vášho príjmu nemusí byť zážitkom, na ktorý budete chcieť okamžite zabudnúť. Stačí len vedieť, ako na to.

Správne načasovanie je základ

Čas, kedy sa rozhodnete jednať o zvýšení platu, je kľúčový. Najideálnejšie obdobie je po nejakom pracovnom úspechu, na ktorom môžete svoju žiadosť zakladať. Okrem toho myslite aj na ekonomickú situáciu firmy alebo spoločnosti. Ak za nadriadeným prídete so žiadosťou o navýšenie príjmu v čase, keď sa u vás prepúšťa napríklad z dôvodu šetrenia, s veľkou pravdepodobnosťou nepochodíte dobre.

Hovorte vždy na rovinu

Keď sa so svojím šéfom stretnete, hneď na začiatku mu povedzte, o čom sa chcete rozprávať. Môžete mu to oznámiť aj vtedy, keď si s ním budete stretnutie len dohadovať. Uistíte sa tým, že nebude prekvapený, celú vec si nechá preležať v hlave a príde s návrhmi, ktoré budú vyhovovať obom stranám.

Spomeňte svoje úspechy

Žiadosť o vyšší plat podporte svojimi úspechmi a prínosmi pre firmu. Ukážte šéfovi, že firmu posúvate skutočne ďalej, prinášate jej nových klientov alebo jej pomáhate dosahovať potrebné ciele. Najlepšie urobíte, keď tieto úspechy podložíte aj nejakými štatistikami alebo výsledkami, vďaka ktorým si bude môcť nadriadený overiť to, čo hovoríte.

V prípade, že by bola vaša práca ťažko merateľná, odprezentujte pred šéfom spätnú väzbu od klientov alebo ďalších členov tímu. Využite všetko, čo hrá vo váš prospech.

Pamätajte však na to, že vaše úspechy a prínosy by mali byť viditeľné počas celého roka, nie iba v období tesne pred vyjednávaním o plate.

jednanie o zvyseni platu
Source: Unsplash.com

City vynechajte

Pri argumentovaní o tom, prečo by vám mal zamestnávateľ zvýšiť plat, môže dôjsť k situácii, kedy mu budete chcieť „zahrať na city”. Tomuto sa v konverzácii o plate oblúkom vyhnite. To isté platí o vyhrážaní sa, využívaní expresívnych slov a kričaní. Nie je to profesionálne a namiesto zvýšenia platu sa môže stať, že prídete o prácu.

So šéfom sa rozprávajte vždy v pokoji. Vopred si premyslite, čo mu chcete povedať a ako budete reagovať na otázky, ktoré by sa vás mohol opýtať.

Nadriadenému predostrite svoj návrh

Ak chcete, aby jednanie o zvýšení platu dopadlo podľa vašich predstáv, musíte mať jasnú predstavu o tom, čo od zamestnávateľa požadujete. Odpoveď „zvýšenie platu” nestačí. O koľko by ste chceli plat zvýšiť? Sú peniaze jedinou alternatívou? Nebudú pre vás bonusy alebo nejaké benefity rovnako výhodné?

Ideálne je, keď si pripravíte aspoň dve sumy. Prvá bude maximálna, ktorú by ste od zamestnávateľa za svoju prácu mohli požadovať. Na stanovenie tejto sumy si môžete prezrieť dostupné štatistiky a informácie o rovnakej alebo podobnej pozícii, ktorú vykonávate. Druhá suma bude kompromisná, čiže nižšia, a mala by vyhovovať obom stranám. Šéfovi ju však predostrite až vtedy, keď odmietne prvú.

Interesting fact

Reálne zvýšenie mzdy, ktoré zamestnávateľ často odsúhlasí, sa pohybuje od 5 do 10 % z hrubej mzdy.

Nebojte sa vyjednávať

Buďte pripravení na to, že šéf bude chcieť vyjednávať. Majte preto pripravené dobré námietky a argumenty. Základom je mať v mysli alebo na papieri fakty o vašich úspechoch, ktoré môžete použiť.

Vyjednávanie so šéfom sa môže zdať ako prekročenie určitých hraníc, no v otázke vášho platu je kľúčové. Nebojte sa nadriadenému oponovať. Nepovedzte áno hneď na prvú ponuku, ktorú vám poskytne. Je možné, že ak s ním budete komunikovať ďalej, konečná suma bude oveľa vyššia.

Pri jednaní však buďte otvorení a skúste sa vcítiť aj do pozície zamestnávateľa. Ak vám nemôže pridať z dôvodu zlej ekonomickej situácie, porozmýšľajte nad alternatívami. Šéf vám môže poskytnúť napríklad častejší home office, príspevky na dopravu alebo kurzy, vďaka ktorým sa môžete zlepšiť alebo si doplniť vzdelanie.

Najčastejšie chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Keď chcete byť vo vyjednávaní úspešní, mali by ste si dávať pozor na niekoľko najčastejších chýb, ktoré mnohí zamestnanci robia. Sú to:

  • Porovnávanie sa s kolegami – ak poznáte platy svojich kolegov, nikdy ich nevyužívajte ako argument pri jednaní o zvyšovaní vašej mzdy. Nemusí to dopadnúť dobre pre vás ani pre nich.
  • Argumentovanie životnými výdavkami – každý človek má nejaké výdavky, preto argumenty ako „potrebujem vyšší plat, pretože musím splácať hypotéku” nefungujú.
  • Vyhrážanie – vety typu „ak mi nezvýšite plat, odchádzam” nikdy nefungovali a vždy spôsobili viac problémov ako úžitku.

Porozprávajte sa o plate so zamestnávateľom aj vy

Rozhovory o zvýšení platu nepatria medzi tie najobľúbenejšie, no netreba sa im vyhýbať. Platí to najmä vtedy, keď viete, že si za svoju prácu zaslúžite dostať viac. Využite naše tipy, naplánujte si stretnutie so šéfom a porozprávajte sa o vašich mzdových možnostiach. Uvidíte, pôjde to ľahšie, ako ste si mysleli.

About the author
Editorial Invest in Slovakia
The Invest in Slovakia crowdfunding platform facilitates investments in Slovak real estate projects to investors from all over Europe. It focuses on innovative solutions with benefits for the surrounding area. The long-term effort of the team of specialists is the development of financial literacy. It provides clients with access to thoroughly vetted assets with different appreciation strategies.

Latest articles

Profitable real estate investing in an unconventional way

Register now
Privacy Policy   |   Terms and conditions   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest in Slovakia is operated by Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovakia.
If you would like to learn more about which Invest in Slovakia entity you receive services from, or if you have any other questions, please contact us via chat in the Invest in Slovakia app, or by email at [email protected]. Platform investinslovakia.eu does not provide investment advice and individual investors should make their own decisions or seek independent professional advice if they are unsure about the suitability of any investment for their individual needs. The value of investments can rise or fall depending on market developments and unforeseen circumstances. Bear in mind that when investing in loans your capital is subject to risks and is not subject to any protection mechanism. For more information, see FAQ (the most common questions about their answers).
NBS. On the basis of Regulation (EU) 2020/1503 of the European Parliament and of the Council of 7 October 2020 on European crowdfunding service providers for business and amending Regulation (EU) 2017/1129 and Directive (EU) 2019/1937 (the "Regulation on European crowdfunding service providers for business"), crowdfunding will become a legally regulated activity. From the nature of the Regulation in question, it is expected that the authority authorising and supervising the activities of crowdfunding service providers within the Slovak Republic will be the Ministry of Finance of the Slovak Republic or the National Bank of Slovakia. As a provider of crowdfunding services, we welcome this effort of the European Parliament and we are ready to actively participate in the implementation of the Regulation in order to clarify and set uniform rules for crowdfunding within Slovakia as well as throughout the European Union.
Copyright © 2024, Ci investment, s.r.o.
crossmenu