FinTech Media Choice - investujeme menej, stresujeme viac

Date
05.05.2023
Read time

3 min.

Author

Editorial Invest in Slovakia

Načerpajte informácie z výberu článkov iných médií. Naše zhrnutie každého z nich Vám ušetrí čas. Nájdete tu novinky zo sveta financií, technológií, aj nehnuteľností. Príjemné čítanie!

Objem investícií v krajinách strednej a východnej Európy je o pätinu nižší ako pred pandémiou

Objem investícií v krajinách strednej a východnej Európy (CEE) v roku 2022 klesol o 3,3 % v porovnaní s minulým rokom a o 20 % s obdobím pred pandémiou. Celkový objem investícií v CEE dosiahol približne 10,7 miliardy eur. Očakáva sa, že trhy zostanú v prvom polroku 2023 utlmené kvôli negatívnemu sentimentu v ekonomike a vyšším nákladom na financovanie.

Na Slovensku dosiahol celkový objem investícií približne 1,16 miliardy eur s 42 zaznamenanými transakciami. O z toho sa postaral odpredaj realitného portfólia Penty novozaloženej spoločnosti Alto Real Estate. V regióne dominoval kancelársky sektor s 38 % z celkového objemu investícií, nasledovaný maloobchodom a priemyslom s 27 % a 26 %.

Na slovenskej investičnej scéne aj naďalej chýba ponuka v segmente komerčných nehnuteľností. Domáci hráči sa často zapájajú do obchodov s pridanou hodnotou, zatiaľ čo záujem nadnárodných inštitucionálnych investorov sa čoraz viac presúva k industriálnym nehnuteľnostiam, retail parkom a alternatívnym triedam aktív.

Medzi najväčšie transakcie roku 2022 patrila akvizícia druhého podielu bratislavského nákupného centra Aupark, predaj nákupného centra Optima v Košiciach a akvizícia MAX Portfolio v mestách Poprad, Trnava, Trenčín a Nitra.

42 % dospelých v USA tvrdí, že peniaze negatívne ovplyvňujú ich duševné zdravie

Správa o peniazoch a duševnom zdraví, ktorú vypracovali spoločnosti Bankrate a Psych Central, zistila, že 42 % (1 045 z 2 457 opýtaných) Američanov pociťuje negatívne vplyvy na duševné zdravie v dôsledku finančných problémov. Medzi kľúčové zistenia patria:

  • ženy sú častejšie negatívne ovplyvnené ako muži (46 % oproti 38 %);
  • najviac trpí 48 % mileniálov, nasleduje 46 % generácie X a 40 % generácie Z;
  • ľudia s vyššími príjmami zažívajú menej emocionálnych ťažkostí ako ľudia s nízkymi príjmami.

Spomedzi negatívne zasiahnutých osôb sa 28 % denne obáva o peniaze, prevládajú muži, osoby so stredoškolským alebo nižším vzdelaním a mladšie vekové skupiny. Hlavným stresovým faktorom sú dedostatočné núdzové úspory. Respondenti najčastejšie uviedli stres, nasledovali obavy, úzkosť, preťaženie a neistota.

Výrazný vplyv na duševné zdravie majú nie len finančné starosti, ale aj konkrétne činnosti ako je kontrola bankových účtov, platenie účtov a diskusia o financiách. Tie vraj často vyvolávajú negatívne emócie. Nárast inflácie a osobnej ekonomickej neistoty zvýšil úroveň stresu a odsunul do úzadia pozitívny vplyv nízkej miery nezamestnanosti.

Odborníci odporúčajú uprednostniť núdzové úspory a iné finančné ciele na zlepšenie finančnej aj duševnej pohody. Na získanie väčšieho pocitu finančnej kontroly by mali jednotlivci vylepšiť svoj rozpočet, určiť metódy, ako zvýšiť svoj príjem, sledovať účty a výpisy z platobných kariet, znížiť dlhy s vysokými úrokmi a odložiť si hotovosť do budúcnosti.

Finančná pohoda je záležitosť pohlavia

Ďalší prieskum spoločnosti Bankrate ukazuje, že ženy zažívajú finančný stres častejšie ako muži. Tento rozdiel možno pripísať viacerým faktorom vrátane rozdielov v platoch mužov a žien, sporiacich návykov, syndrómu podvodníka a rodovo podmieneného finančného vzdelávania.

Štúdia spoločnosti Guideline zistila, že ženy si na dôchodok sporia podstatne menej ako muži a sú z toho viac vystresované. Zatiaľ čo 80 % respondentov mužov uviedlo, že majú úspory, pričom 55 % z nich si sporí viac ako 10 % svojho príjmu, iba 69 % respondentiek uviedlo, že majú úspory, pričom 36 % z nich si sporí viac ako 10 % svojho príjmu.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k finančnému stresu žien, je syndróm podvodníka. Ten môže mať priamy vplyv na finančnú sebadôveru žien, keďže dlho boli zodpovedné za hospodárenie s peniazmi v domácnosti, ale vylúčené z investovania a dlhodobého finančného plánovania.

Finančná terapeutka Lindsay Bryan-Podvinová pre CNBC vysvetlila, že výchova žien v oblasti hospodárenia s peniazmi ovplyvňuje ich finančné rozhodovanie v dospelosti.

Karen DeRoseová zdôrazňuje, že vyhľadanie odborného poradenstva je nevyhnutné pre každého bez ohľadu na jeho úspory alebo plat. Konzultácie s odborníkom na financie a vytvorenie komplexného finančného plánu môžu pomôcť znížiť stres a podporiť finančnú pohodu.

Pomôže regulácia kryptomien trhu alebo prišla s krížikom po funuse? Experti komentujú krok EÚ

Európa zaviedla reguláciu kryptomien s cieľom zvýšiť transparentnosť a ochranu spotrebiteľov. Nové nariadenia, MiCA a TFR, sa zameriavajú na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Firmy obchodujúce s kryptoaktívami budú musieť získať licenciu od národného regulátora a získajú tak "pas" na poskytovanie služieb v celej EÚ.

Odborníci z praxe vnímajú tieto kroky ako pozitívne, pretože prinášajú jasné pravidlá a umožňujú vstup väčším hráčom, ako sú banky. Regulácia by mohla pomôcť oddeliť seriózne projekty od podvodných, aj keď môže zvýšiť náklady a znížiť možnosti voľby pre spotrebiteľov.

About the author
Editorial Invest in Slovakia
The Invest in Slovakia crowdfunding platform facilitates investments in Slovak real estate projects to investors from all over Europe. It focuses on innovative solutions with benefits for the surrounding area. The long-term effort of the team of specialists is the development of financial literacy. It provides clients with access to thoroughly vetted assets with different appreciation strategies.

Latest articles

Profitable real estate investing in an unconventional way

Register now
Privacy Policy   |   Terms and conditions   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest in Slovakia is operated by Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovakia.
If you would like to learn more about which Invest in Slovakia entity you receive services from, or if you have any other questions, please contact us via chat in the Invest in Slovakia app, or by email at [email protected]. Platform investinslovakia.eu does not provide investment advice and individual investors should make their own decisions or seek independent professional advice if they are unsure about the suitability of any investment for their individual needs. The value of investments can rise or fall depending on market developments and unforeseen circumstances. Bear in mind that when investing in loans your capital is subject to risks and is not subject to any protection mechanism. For more information, see FAQ (the most common questions about their answers).
NBS. On the basis of Regulation (EU) 2020/1503 of the European Parliament and of the Council of 7 October 2020 on European crowdfunding service providers for business and amending Regulation (EU) 2017/1129 and Directive (EU) 2019/1937 (the "Regulation on European crowdfunding service providers for business"), crowdfunding will become a legally regulated activity. From the nature of the Regulation in question, it is expected that the authority authorising and supervising the activities of crowdfunding service providers within the Slovak Republic will be the Ministry of Finance of the Slovak Republic or the National Bank of Slovakia. As a provider of crowdfunding services, we welcome this effort of the European Parliament and we are ready to actively participate in the implementation of the Regulation in order to clarify and set uniform rules for crowdfunding within Slovakia as well as throughout the European Union.
Copyright © 2024, Ci investment, s.r.o.
crossmenu