FinTech Media Choice - zmeny v druhom pilieri

Date
17.02.2023
Read time

3 min.

Author

Editorial Invest in Slovakia

Načerpajte informácie z výberu článkov iných médií. Naše zhrnutie každého z nich Vám ušetrí čas. Nájdete tu novinky zo sveta financií, technológií, aj nehnuteľností. Príjemné čítanie!

Investovanie do umelej inteligencie

Téma umelej inteligencie (AI) opäť rezonuje po celom svete. Dôvodom je bot ChatGPT, ktorý vytvorila spoločnosť OpenAI. Dokáže zvládnuť celý rad úloh od programovania cez tvorbu videí až po písanie článkov. Užívateľ ho ovláda písaním inštrukcií v podobe bežného textu. Aj keď OpenAI zatiaľ neponúka verejne obchodovateľné akcie, potenciál v oblasti umelej inteligencie je obrovský. To si uvedomujú aj technologické giganty ako Alphabet, Apple, či Microsoft. Práve ten plánuje v spolupráci s OpenAI investovať miliardy do ďalšieho zlepšovania a inovácií v tomto segmente.

Pohľad na dlhopisové trhy: Prečo ponúkajú investičnú príležitosť desaťročia?

Posledná dekáda dlhopisom nepriala, ešte do nedávna niesli záporné výnosy a investori tak museli platiť eminentom za možnosť požičať im peniaze. Keď centrálne banky pristúpili k ráznemu zvýšeniu sadzieb, situácia sa obrátila. Kým pred zhruba dvomi rokmi dosahovali výnosy amerických 10-ročných vládnych dlhopisov výnos 0,6 %, dnes je to 3,5. V prípade nemeckých 10-ročných vládnych bondov stúpol výnos z -0,4 % na súčasných 2,3.

„Pri dlhopisoch vznikla príležitosť. Dôvodom je výrazný pokles ceny v minulom roku. Dnes sa investori pozerajú viac do budúcnosti a vidia, že v druhej polovici tohto roka budú úrokové sadzby centrálnych bánk kulminovať,“ predpovedá Dominik Hapl. Priemerný výnos diverzifikovaného dlhopisového portfólia by sa podľa neho mohol pohybovať okolo 5 % ročne, „čo nie je málo“.

Reforma druhého piliera sa rozbieha. DSS posielajú sporiteľom listy o zmenách

Medzi zmeny patrí zavedenie individuálnych garancií. Kým predtým sa garancie týkali celkového majetku v garantovaných fondoch, po novom sa budú porovnávať vklady konkrétneho sporiteľa s hodnotou v čase jeho odchodu do dôchodku. Ďalšou zmenou v platnosti je zrušenie akceptačných listov. Sporiteľ už nemusí žiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie akceptačného listu pri zmene DSS. Zmena je možná raz za 6 mesiacov. Od januára sa zmenila aj štruktúra poplatkov, ktoré si účtujú DSS. Po novom zostal len poplatok za správu majetku, a to vo výške 0,45 % v tomto roku, 0,425 % v budúcom roku a od roku 2025 len 0,4 %.

Od 1. mája vstupuje do platnosti tzv. predvolená stratégia. Sporiteľom do 54 rokov sa budú automaticky alokovať ich nové príspevky a aj ich doterajší majetok z dlhopisových do indexových fondov. Presun sa začne 1. júla. Ak budú mať takýto sporitelia viac ako 54 rokov, zmení sa len smerovanie ich nových príspevkov, nie majetku. S týmto nastavením možno nesúhlasiť. Sporitelia, ktorí na svojom dôchodkovom účte urobili v minulosti nejakú zmenu, teda zmenili si fond alebo DSS, alebo vstúpili do druhého piliera po roku 2013, sú braní ako "aktívni" - s ich úsporami sa teda automaticky nič diať nebude.

Ďalšou zásadnou zmenou, ktorá vstúpi od mája do praxe, je automatický vstup do druhého piliera pre sporiteľov do veku 40 rokov. Každý človek vstupujúci do systému bude mať 180 dní, aby si vybral DSS a uzatvoril s ňou zmluvu. Ak tak neurobí, Sociálna poisťovňa mu ju automaticky pridelí rotáciou podľa abecedného poradia. Sporiteľ bude môcť zo systému do 2 rokov vystúpiť a následne ešte jedenkrát vstúpiť - maximálne do 40 rokov.

Ďalšia novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení navrhuje:

  • Opätovné zavedenie daňovej úľavy na dobrovoľné príspevky sporiteľa a to 2 % z čiastkového základu dane. Pri priemernej mzde a maximálne uznateľnej výške príspevku sa tak ročná daň zníži o 39 eur.
  • Možnosť predčasného výberu takýchto dobrovoľných príspevkov. Sporitelia vkladajúci ich od roku 2013 budú mať možnosť si ich kedykoľvek vybrať. Ak tak urobia vo veku viac ako 55 rokov, budú mať nárok aj na daňové zvýhodnenie.
  • Zmenu formulácie - má explicitne uviesť, že výber a výplata z druhého piliera sa nezdaňujú. Doteraz bol výber zaťažený nulovou sadzbou dane.
About the author
Editorial Invest in Slovakia
The Invest in Slovakia crowdfunding platform facilitates investments in Slovak real estate projects to investors from all over Europe. It focuses on innovative solutions with benefits for the surrounding area. The long-term effort of the team of specialists is the development of financial literacy. It provides clients with access to thoroughly vetted assets with different appreciation strategies.

Latest articles

Profitable real estate investing in an unconventional way

Register now
Privacy Policy   |   Terms and conditions   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest in Slovakia is operated by Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovakia.
If you would like to learn more about which Invest in Slovakia entity you receive services from, or if you have any other questions, please contact us via chat in the Invest in Slovakia app, or by email at [email protected]. Platform investinslovakia.eu does not provide investment advice and individual investors should make their own decisions or seek independent professional advice if they are unsure about the suitability of any investment for their individual needs. The value of investments can rise or fall depending on market developments and unforeseen circumstances. Bear in mind that when investing in loans your capital is subject to risks and is not subject to any protection mechanism. For more information, see FAQ (the most common questions about their answers).
NBS. On the basis of Regulation (EU) 2020/1503 of the European Parliament and of the Council of 7 October 2020 on European crowdfunding service providers for business and amending Regulation (EU) 2017/1129 and Directive (EU) 2019/1937 (the "Regulation on European crowdfunding service providers for business"), crowdfunding will become a legally regulated activity. From the nature of the Regulation in question, it is expected that the authority authorising and supervising the activities of crowdfunding service providers within the Slovak Republic will be the Ministry of Finance of the Slovak Republic or the National Bank of Slovakia. As a provider of crowdfunding services, we welcome this effort of the European Parliament and we are ready to actively participate in the implementation of the Regulation in order to clarify and set uniform rules for crowdfunding within Slovakia as well as throughout the European Union.
Copyright © 2024, Ci investment, s.r.o.
crossmenu