Recesia a nákupné správanie: Ako rôzni klienti reagujú na trhové podmienky?

Date
09.08.2023
Read time

3 min.

Author

Editorial Invest in Slovakia

Recesia ako jedna z fáz realitného trhu má rôzne vplyvy na kúpne správanie klientov v rezidenčnom sektore. V závislosti od ich finančnej situácie, môžeme klientov rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: tých, ktorí majú vlastné zdroje a tých, ktorí sú závislí na hypotékach.

Klient s vlastnými zdrojmi

Prvú skupinu tvoria klienti, ktorí majú dostupné vlastné zdroje na investovanie do nehnuteľností. Títo kupujúci často považujú recesiu za príležitosť. V čase, keď je dopyt po nehnuteľnostiach nízky, môžu využiť nižšie ceny a marketingové benefity, ktoré sú k dispozícii. Sú schopní nakupovať výhodne a bez potreby viazať sa hypotékou, čo im dáva väčšiu flexibilitu a rýchlosť pri rozhodovaní o nákupe.

Example:

Pán Novák, ktorý má vlastné zdroje, môže v čase recesie zakúpiť byt dobrej lokalite v centre mesta za cenu o 20 % nižšiu než pred recesiou. Nehnuteľnosť následne prenajme za cenu nájomného, ktoré obzvlášť v tomto období pravidelne stúpa. Počas zvýšenej inflácie a znížených cien nehnuteľností má peniaze bezpečne uložené v aktíve, ktoré mu naviac generuje pravidelný cashflow. O 5-10 rokov, v rastovej fáze trhu má možnosť nehnuteľnosť predať so ziskom a prostriedky využiť podľa vlastných predstáv alebo pokračovať v prenájme.

Klient závislý na hypotékach

Druhú skupinu tvoria klienti, ktorí sú závislí na hypotékach. V čase, keď sú hypotekárne úroky vysoké, títo klienti často odkladajú svoje rozhodnutia o nákupe (vzniká tak jav nazývaný odložený dopyt). Čakajú na lepšie podmienky - teda predovšetkým na pokles hypotekárnych úrokov.

Čo by sa však mohlo stať, keď úrokové sadzby klesnú? V období poklesu úrokových sadzieb by sme mohli byť svedkami masívneho uvoľnenia dopytu. To by mohlo mať aj ďalšie dôsledky. S masívnym dopytom pravdepodobne príde aj zvyšovanie cien. V trhovom prostredí, kde dopyt prevyšuje ponuku, totiž ceny stúpajú.

Preto je kľúčové, aby sa realitný investori pripravili na takúto situáciu. V období recesie je dôležité nielen poznať trh a jeho dynamiku, ale aj pochopiť rôzne typy klientov a ich reakcie na trhové podmienky.

Ak ako realitný investor dokážete predvídať realitný trh a poznáte správanie rôznych typov "zákazníkov", môžete sa lepšie pripraviť na budúci vývoj a využiť ich vo svoj prospech.

Example:

Pani Kováčová, ktorá nemá na kúpu nehnuteľnosti dostatok vlastných zdrojov a musela by teda využiť hypotéku, môže v čase vysokých úrokových sadzieb odkladať svoje rozhodnutie o kúpe bytu a čakať, kým úroky klesnú. Pozná ale cyklický vývoj realitného trhu a uvedomuje si aj možný dopat odloženého dopytu. S kúpou investičnej nehnuteľnosti preto nechce čakať, ani si v súčasnosti brať hypotéku a starať sa o nehnuteľnosť. Čo jej ostáva?

Ďalšia možnosť

Bezohľadu na to, či už vlastné zdroje máte alebo nie, znalosť špecifík realitného trhu vám ponúka "nespravodlivú" výhodu, ktorú môžete veľmi výhodne využiť vo svoj prospech. A vďaka investičnému crowdfundingu ani nepotrebujete kupovať vlastnú nehnuteľnosť.

Otázka pre členov Invest Clubu:

  • Čo by ste urobili so svojimi rezidenčnými nehnuteľnosťami, ak by sa dopyt po kúpe zastavil z dôvodu náhleho zvyšovania hypotekárnych úrokov? Ponáhľali sa s predajom aj za zľavnené ceny alebo zmenili zámer?

Ak sa chcete dozvedieť viac o príležitostiach na zmenu smeru investičného zámeru, prečítajte si o prispôsobivosti a pružnosti v crowdfundingu.

About the author
Editorial Invest in Slovakia
The Invest in Slovakia crowdfunding platform facilitates investments in Slovak real estate projects to investors from all over Europe. It focuses on innovative solutions with benefits for the surrounding area. The long-term effort of the team of specialists is the development of financial literacy. It provides clients with access to thoroughly vetted assets with different appreciation strategies.

Latest articles

Profitable real estate investing in an unconventional way

Register now
Privacy Policy   |   Terms and conditions   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest in Slovakia is operated by Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovakia.
If you would like to learn more about which Invest in Slovakia entity you receive services from, or if you have any other questions, please contact us via chat in the Invest in Slovakia app, or by email at [email protected]. Platform investinslovakia.eu does not provide investment advice and individual investors should make their own decisions or seek independent professional advice if they are unsure about the suitability of any investment for their individual needs. The value of investments can rise or fall depending on market developments and unforeseen circumstances. Bear in mind that when investing in loans your capital is subject to risks and is not subject to any protection mechanism. For more information, see FAQ (the most common questions about their answers).
NBS. On the basis of Regulation (EU) 2020/1503 of the European Parliament and of the Council of 7 October 2020 on European crowdfunding service providers for business and amending Regulation (EU) 2017/1129 and Directive (EU) 2019/1937 (the "Regulation on European crowdfunding service providers for business"), crowdfunding will become a legally regulated activity. From the nature of the Regulation in question, it is expected that the authority authorising and supervising the activities of crowdfunding service providers within the Slovak Republic will be the Ministry of Finance of the Slovak Republic or the National Bank of Slovakia. As a provider of crowdfunding services, we welcome this effort of the European Parliament and we are ready to actively participate in the implementation of the Regulation in order to clarify and set uniform rules for crowdfunding within Slovakia as well as throughout the European Union.
Copyright © 2024, Ci investment, s.r.o.
crossmenu