Štátne dlhopisy pre občanov: Atraktívna investícia alebo premárnená príležitosť?

Date
01.04.2025
Read time

Author

Slovenská republika spustila začiatkom marca 2025 predaj štátnych dlhopisov určených pre občanov, ktoré vyvolali mimoriadny záujem – len počas prvého dňa ľudia nakúpili dlhopisy v hodnote 263 miliónov eur. Táto nová investičná príležitosť ponúka zaujímavé podmienky, no je skutočne taká výhodná, ako sa na prvý pohľad zdá? Pozrime sa bližšie na to, čo štátne dlhopisy prinášajú a pre koho môžu byť vhodné.

Čo sú štátne dlhopisy a aké parametre ponúkajú?

Štátne dlhopisy predstavujú formu pôžičky štátu. Keď kupujete dlhopis, de facto požičiavate peniaze Slovenskej republike, ktorá sa zaväzuje vám ich vrátiť s úrokom v stanovenom termíne.

Aktuálna ponuka zahŕňa dva typy dlhopisov:

  • INVESTOR – dvojročný dlhopis s výnosom 3 % p.a.
  • PATRIOT – štvorročný dlhopis s výnosom 3,3 % p.a.

Základné parametre emisie:

  • Obdobie predaja: 3. - 31. marec 2025 (alebo do vypredania)
  • Dátum vydania: 2. apríl 2025
  • Minimálna investícia: 1000 eur
  • Celkový objem emisie: 200 miliónov eur pre každý typ dlhopisu
  • Výplata výnosov: ročne k 2. aprílu

Výhody štátnych dlhopisov – prečo by vás mohli zaujímať?

Daňové zvýhodnenie zvyšuje reálny výnos

Významnou výhodou je úplné oslobodenie výnosov od daní a odvodov. Pri bežných investíciách ako termínované vklady či firemné dlhopisy musíte počítať s 19% zrážkovou daňou, ktorá ukrojí z vášho zisku. Pri štátnych dlhopisoch dostanete celý výnos – 3 % alebo 3,3 % ročne, bez akéhokoľvek zdanenia. To výrazne zvyšuje atraktivitu tejto investície.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak hľadáte investíciu s minimálnym rizikom, štátne dlhopisy patria medzi najbezpečnejšie formy zhodnocovania peňazí. Kreditné riziko je prakticky zanedbateľné – pravdepodobnosť, že by Slovenská republika v najbližších 2-4 rokoch skrachovala, je extrémne nízka. V porovnaní s inými investičnými nástrojmi ponúkajú štátne dlhopisy veľmi vysokú mieru istoty.

Dostupnosť pre každého

S minimálnou investíciou 1000 eur sú dlhopisy dostupné širokej verejnosti. Nepotrebujete žiadne špecifické znalosti ani skúsenosti s investovaním – nákup môžete uskutočniť jednoducho vo svojej banke. Je to ideálna príležitosť pre začínajúcich investorov, ktorí chcú experimentovať so zhodnocovaním úspor bez zbytočných rizík.

Lepší výnos než termínované vklady

V porovnaní s termínovanými vkladmi ponúkajú štátne dlhopisy atraktívnejšie zhodnotenie pri porovnateľnej úrovni rizika. Navyše, vďaka daňovému zvýhodneniu je reálny rozdiel vo výnose ešte výraznejší.

Nevýhody štátnych dlhopisov – čo by ste mali zvážiť?

Riziko inflácie znehodnocuje reálny výnos

Najväčším rizikom pre výnos z dlhopisov je inflácia. Ako upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana: "Ak inflácia prekročí tri percentá, investor na tejto investícii prerobí." Fixný výnos dlhopisov nezohľadňuje možné zvýšenie inflácie počas doby investície, čo môže viesť k strate reálnej hodnoty vašich peňazí.

Obmedzená likvidita komplikuje predčasný výber

Na rozdiel od termínovaných vkladov nie je možné vybrať peniaze predčasne bez istého rizika. Ak potrebujete hotovosť pred splatnosťou, musíte dlhopis predať na burze, čo môže znamenať:

  • Dodatočné poplatky spojené s predajom
  • Riziko predaja za nižšiu cenu než bola nákupná hodnota
  • Komplikovanejší proces v porovnaní s výberom z bankového účtu

Nižšie výnosy oproti dynamickejším investíciám

V porovnaní s rizikovejšími investíciami ako akcie, ETF fondy alebo realitný crowdfunding ponúkajú štátne dlhopisy relatívne nízke výnosy. Napríklad pri investovaní do nehnuteľností prostredníctvom crowdfundingu môžete dosiahnuť výnosy okolo 8-12 % ročne, avšak za cenu vyššieho rizika.

Citlivosť na zmeny úrokových sadzieb

Pokiaľ by ste potrebovali dlhopis predať pred splatnosťou, jeho cena na sekundárnom trhu závisí od aktuálnych úrokových sadzieb. Ak by úrokové sadzby vzrástli, cena vášho dlhopisu by mohla klesnúť, čo by znamenalo stratu pri predčasnom predaji.

Pre koho sú štátne dlhopisy ideálnou investíciou?

Štátne dlhopisy sú vhodné predovšetkým pre:

  • Konzervatívnych investorov, ktorí uprednostňujú istotu pred vyšším potenciálnym ziskom
  • Ľudí s voľnými prostriedkami, ktoré nebudú potrebovať v horizonte 2-4 rokov
  • Investorov hľadajúcich daňové zvýhodnenie a garantovaný výnos
  • Začínajúcich investorov bez skúseností s rizikovejšími investíciami
  • Ľudí blízko dôchodkového veku, ktorí si nemôžu dovoliť riskovať stratu úspor

Alternatívy ku štátnym dlhopisom

Ak zvažujete investovanie a hľadáte alternatívy k štátnym dlhopisom, stojí za úvahu:

  • Termínované vklady – menší výnos, ale vyššia likvidita
  • ETF fondy – vyšší potenciál zhodnotenia pri dlhodobom horizonte
  • Real estate crowdfunding – vyšší výnos so zabezpečením v podobe nehnuteľností

Crowdfundingové investície do nehnuteľností môžu byť zaujímavou alternatívou pre investorov, ktorí hľadajú vyšší výnos a sú ochotní akceptovať o niečo vyššie riziko. Tieto investície ponúkajú výnosy často nad úrovňou 8 % ročne a sú zabezpečené reálnymi nehnuteľnosťami, čo znižuje celkové riziko v porovnaní s inými vysokovýnosnými investičnými nástrojmi.

Záverečné zhodnotenie

Štátne dlhopisy predstavujú bezpečnú a daňovo zvýhodnenú formu investície, ktorá je vhodná najmä pre konzervatívnych investorov. Ich hlavná sila spočíva v kombinácii bezpečnosti, daňového zvýhodnenia a dostupnosti pre širokú verejnosť.

Na druhej strane, investori hľadajúci vyššie zhodnotenie by mali zvážiť aj iné možnosti, najmä ak majú dlhší investičný horizont a sú ochotní akceptovať určitú mieru rizika výmenou za potenciálne vyšší výnos.

Ako pri každej investícii, aj pri štátnych dlhopisoch je dôležité zvážiť svoje finančné ciele, investičný horizont a toleranciu rizika. Diverzifikácia investičného portfólia môže byť kľúčom k dosiahnutiu optimálneho pomeru medzi rizikom a výnosom, a teda aj k dlhodobému finančnému úspechu.

About the author
Editorial Invest in Slovakia
The Invest in Slovakia crowdfunding platform facilitates investments in Slovak real estate projects to investors from all over Europe. It focuses on innovative solutions with benefits for the surrounding area. The long-term effort of the team of specialists is the development of financial literacy. It provides clients with access to thoroughly vetted assets with different appreciation strategies.

Latest articles

Profitable real estate investing in an unconventional way

Register now
Privacy Policy   |   Terms and conditions   |   +421 910 548 844   |  [email protected]  | Invest in Slovakia is operated by Ci investment, s.r.o, Levočská 10, 058 01 Poprad, Slovakia.
If you would like to learn more about which Invest in Slovakia entity you receive services from, or if you have any other questions, please contact us via chat in the Invest in Slovakia app, or by email at [email protected]. Platform investinslovakia.eu does not provide investment advice and individual investors should make their own decisions or seek independent professional advice if they are unsure about the suitability of any investment for their individual needs. The value of investments can rise or fall depending on market developments and unforeseen circumstances. Bear in mind that when investing in loans your capital is subject to risks and is not subject to any protection mechanism. For more information, see FAQ (the most common questions about their answers).
NBS. On the basis of Regulation (EU) 2020/1503 of the European Parliament and of the Council of 7 October 2020 on European crowdfunding service providers for business and amending Regulation (EU) 2017/1129 and Directive (EU) 2019/1937 (the "Regulation on European crowdfunding service providers for business"), crowdfunding will become a legally regulated activity. From the nature of the Regulation in question, it is expected that the authority authorising and supervising the activities of crowdfunding service providers within the Slovak Republic will be the Ministry of Finance of the Slovak Republic or the National Bank of Slovakia. As a provider of crowdfunding services, we welcome this effort of the European Parliament and we are ready to actively participate in the implementation of the Regulation in order to clarify and set uniform rules for crowdfunding within Slovakia as well as throughout the European Union.
Copyright © 2024, Ci investment, s.r.o.
crossmenu