4 мин.
Редакция Инвестируйте в Словакию
Neustále zvyšovanie cien a čoraz vyššia inflácia spôsobujú, že bežné výdavky, ako napríklad nákup potravín, odkrajujú z rozpočtu oveľa viac ako kedysi. Za čo si priplatíme najviac a o koľko?
Úroky na hypotékach, spotrebných úveroch a ďalších typoch pôžičiek rastú už niekoľko mesiacov. V septembri však prišlo k výraznému cenovému skoku z dôvodu rozhodnutia Európskej centrálnej banky. Tá po desiatich rokoch zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu.
Slovenské banky na túto zmenu reagovali takmer ihneď. V súčasnosti sa preto stretnete s priemerným hypotekárnym úrokom v hodnote 2,27 %. Do tohto čísla sú však zarátané úvery domácností aj firiem s rôznymi fixáciami.
V prípade niektorých úverov sú sadzby oveľa vyššie. Napríklad hypotekárny úver s viazanosťou na 10 rokov má v niektorých bankách úrokovú sadzbu v hodnote až 4,3 %.
Úroky sa líšia v závislosti od jednotlivých bánk. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že v súčasnosti nie sú úvery ani zďaleka tak výhodné. V porovnaní s rokom 2021 sú o tisícky eur drahšie.
Problémom dnes sú nielen drahšie úvery, ale aj potraviny. Na základe indexu spotrebiteľských cien zo septembra 2022 rástli medziročne ceny vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša. Viac ako polovica z nich dosiahla medziročný rast vyšší ako 10 %.
Potraviny boli vo všeobecnosti drahšie o 24,1 %. Najviac stúpli ceny olejov a tukov, a to o 58,4 %, chlieb a obilniny o 27,1 %, mlieko, syry a vajcia o 26,4 %, mäso o 25 %, zelenina o 14,3 % a ovocie o 11,6 %.
Vyššie ceny môžeme pozorovať aj v rámci nealkoholických nápojov, za ktoré sme si v septembri priplatili o 14,9 % viac.
Ceny bývania a energií sa podľa Štatistického úradu zvýšili o 16,6 %. Rast cien zo začiatku roka ovplyvnili najmä o 33,6 % drahšie pevné palivá. Na náklady domácností v septembri 2022 mali následne vplyv aj o 4,4 % drahšie dodávky vody a o 19,9 % drahšie náklady na údržbu a opravy obydlia.
Mnohí sa obávajú zvyšovania cien energií v budúcom roku. Štát preto prišiel s riešením zastropenia cien, ktoré bude zatiaľ platiť od 1. januára do 31. marca. Ceny sa zastropili takto:
Spotrebu nad tieto hranice preplatí štát.
Životu s infláciou sme venovali celý článok. Avšak najlepším spôsobom, ako bojovať proti inflácii, je zhodnocovať peniaze prostredníctvom investovania. V súčasnosti sa však darí len niektorým oblastiam, v ktorých by ste mohli niečo zarobiť. Jednou z nich sú nehnuteľnosti. Do nich môžete investovať prostredníctvom реальность краудфандинга už od 100 eur. Vyskúšajte to aj vy a nedovoľte, aby vám zvyšovanie cien robilo starosti.